
Aeroportul Panama City Tocumen International
Aeroportul Internațional Tocumen (PTY) Este Principala Poartă de Intrare în Panama, la 24 km Est de Centrul Orașului Panama City, și Mai Ales un Nod de Conexiuni — Majoritatea Pasagerilor de Aici Nu Părăsesc Niciodată Terminalul
| IATA / ICAO | PTY / MPTO |
|---|---|
| Deservește | Ciudad de Panamá, Panama |
| Coordonate | 9.0714° N, 79.3835° W |
| Altitudine | 135 ft |
| Număr de Terminale | 2 Terminale, 54 de Porți |
| Programul Aeroportului | Deschis Non-Stop |
| Ora Recomandată de Sosire | 3 Ore Internațional, 2 Ore Intern |
| Site Oficial | tocumenpanama.aero |
Aeroportul Panama City Tocumen International pe Scurt
Aeroportul Are Două Terminale. Terminal 1, Deschis din 1978, Cuprinde un Dig Nordic și Două Digurile-Satelit; Terminal 2, Mai Noul Muelle Sur, Care a Început Să Deservească Pasageri în 2022, Este un Singur Dig Lung. Ambele Au Aceeași Structură: Sosiri și Transport la Nivelul 100, Check-In, Securitate și Porți la Nivelul 200, și Saloanele Deasupra, la Nivelul 300
Există WiFi Gratuit pe Aeroportul Panama City Tocumen International?
Conectează-te la Airport_Tocumen Gratuit Timp de o Oră, Este Suficient Să Accepți Termenii pe Pagina de Start — Fără Altă Autentificare după Aceea. Planurile Plătite Costă Apoi de la USD 4 pentru o Oră până la USD 15 pentru o Zi Întreagă, Plată cu Cardul. Acoperirea se Oprește la Ușa Terminalului, de Unde Preia o eSIM în Roaming
De Unde Pot Cumpăra o Cartelă SIM pe Aeroportul Panama City Tocumen International?
WiFi de Aeroport
| Viteza Conexiunii | Lentă / Instabilă |
|---|---|
| Cost | Gratuit, Adesea Limitat în Timp |
| Timp de Activare | Autentificare / Reclame / Formulare |
| Acte Necesare | Da (eMail / Act / Autentificare) |
| Acoperire | Doar în Incinta Aeroportului |
| Securitate | Rețea Publică (Risc) |
| Se Poate Configura Înainte de Zbor | Nu |
| Număr de Telefon Local | Nu |
| Plată cu Numerar | Nu se Aplică |
| De Unde Îl Iei | În Terminal, Abia după Aterizare |
Cartelă SIM Locală
| Viteza Conexiunii | Conexiune Rapidă 4G/5G |
|---|---|
| Cost | Preț la Ghișeu, Diferă de la Punct la Punct |
| Timp de Activare | Coadă și Formalități la Ghișeu |
| Acte Necesare | Adesea Este Nevoie de Pașaport |
| Acoperire | Funcționează în Toată Țara |
| Securitate | Conexiune Privată Securizată |
| Se Poate Configura Înainte de Zbor | Nu |
| Număr de Telefon Local | Da |
| Plată cu Numerar | Da |
| De Unde Îl Iei | Ghișeu sau Chioșc în Terminal |
Opțiuni de Roaming
| Viteza Conexiunii | Rapidă, Depinde de Planul Tău |
|---|---|
| Cost | Tariful Operatorului Tău, Poate Fi Ridicat |
| Timp de Activare | Conexiune Instantanee |
| Acte Necesare | Niciunul |
| Acoperire | Funcționează în Toată Țara |
| Securitate | Conexiune Privată Securizată |
| Se Poate Configura Înainte de Zbor | Da |
| Număr de Telefon Local | Îți Păstrează Propriul Număr |
| Plată cu Numerar | Nu |
| De Unde Îl Iei | Deja Activ pe Telefonul Tău |
travelData.shop eSIM
| Viteza Conexiunii | Conexiune Rapidă 4G/5G |
|---|---|
| Cost | Probă Gratuită, Apoi de la 1.99 $ |
| Timp de Activare | Conexiune Instantanee |
| Acte Necesare | Niciunul |
| Acoperire | Funcționează în Toată Țara |
| Securitate | Conexiune Privată Securizată |
| Se Poate Configura Înainte de Zbor | Da |
| Număr de Telefon Local | La Planurile Selectate |
| Plată cu Numerar | Nu |
| De Unde Îl Iei | Online, Încă Înainte de a Pleca de Acasă |
De Ce eSIM în Locul WiFi-ului de pe Aeroportul Panama City Tocumen International?
Uită de Portalurile de Autentificare — Aterizezi, Atingi o Dată și Ești pe o Conexiune Privată Rapidă Care Merge Mult dincolo de Terminal
Conexiune Instantanee
Online Imediat după Aterizare — fără Căutat WiFi, fără Așteptare, fără Ecrane de Autentificare
Funcționează și Dincolo de Aeroport
Rămâi Online în Panama — de la Aeroport până la Hotel, Centrul Orașului sau Drumul cu Mașina
Zero Riscuri de WiFi Public
Evită Rețelele Publice Lente și Nesecurizate — Rămâi pe Propria Conexiune Privată
Ideal pentru Esențialul Călătoriei
Hărți, Comandă de Transport, Check-In la Hotel și Mesaje Imediat după Sosire
Cum Ai Internet pe Aeroportul Panama City Tocumen International
Conectează-Te Instantaneu după Aterizare — fără WiFi-ul Aeroportului
- 01
Alege-Ți Planul de DATE
Alege Cea Mai Bună Opțiune pentru Sosirea Ta pe Aeroportul Panama City Tocumen International
- 02
Instalează eSIM cu o Atingere
Activează eSIM-ul Instantaneu cu o Atingere — Codul QR Este Disponibil ca Rezervă
- 03
Fii Online Instantaneu
Începe să Folosești Internetul Imediat pe Aeroportul Panama City Tocumen International
Cea Mai Bună Cale de a Avea Internet pe Aeroportul Panama City Tocumen International
Compară WiFi-ul Gratuit cu Datele Mobile și Alege Ce Ți se Potrivește Cel Mai Bine
Întrebări Frecvente despre Internet pe Aeroportul Panama City Tocumen International
Tot Ce Trebuie să Știi despre Conectare pe Aeroportul Panama City Tocumen International
Ai Nevoie de Mai Mult Ajutor?
Scrie Echipei Noastre de Suport 24/7 despre Compatibilitate, Instalare, Activare ori Probleme de Conectare
★★★★★ Călătorii din Toată Lumea Ne Dau 4.7/5 — 438616 Comenzi eSIM Livrate în Toată Lumea
"Am Folosit travelData.shop în Călătoria Mea în Japonia și A Funcționat Perfect din Momentul Aterizării. Configurarea A Durat Mai Puțin de Două Minute, iar Viteza Datelor A Fost Uimitoare!"
"Foarte Ușor de Instalat și fără Costuri de Roaming. Am Rămas Conectat pe Toată Durata Călătoriei Mele prin Europa fără să Schimb Cartela SIM. Merită Absolut!"
"Mi-am Cumpărat Planul Online înainte să Plec în Thailanda. Codul QR A Ajuns Imediat, iar Conexiunea A Fost Rapidă Peste Tot — Plaje, Orașe, Chiar și Zone Îndepărtate."
Prima Dată pe Aeroportul Panama City Tocumen International? Iată Ce Merită să Știi
Unde Pot Parca pe Aeroportul Panama City Tocumen International?
Vezi Opțiunile Practice de Parcare, Timpul de Mers pe Jos până la Terminale, Prețurile Orientative și Sfaturile de Rezervare Înainte de a Porni spre Aeroport
Parcare cu Ora, T1 și T2
- Preț Obișnuit
- USD 0.01-0.04 pe Minut
- Locație
- Parcări Supraetajate la Ambele Terminale, cu Numărul de Locuri Libere Afișat Online în Timp Real
- Potrivit pentru
- Orice Durată a Șederii, Tarifare pe Minut
Ce Facilități Are Aeroportul Panama City Tocumen International?
Saloane pe Aeroportul Panama City Tocumen International
Membrii Priority Pass și Cei cu Card Digital Intră Direct
Membrii Copa Club și Deținătorii Cardului Star Alliance Gold
The Lounge
Copa Club
Copa Club
Global Lounge
Saloane, Mâncare, Bancomate și Depozit
Vezi Serviciile Practice din Terminal în Timpul Așteptării, la Sosire sau la Plecare: Mâncare, Bancomate, Depozit, Încărcare, Sprijin pentru Accesibilitate și Altele
Unde Pot Dormi pe Aeroportul Panama City Tocumen International?
Găsește Hoteluri Chiar pe Aeroport și în Apropiere, Cum Ajungi la Ele din Zona de Sosiri, Prețurile Așteptate pe Noapte și Sfaturi Practice de Rezervare pentru Sosiri Târzii ori Plecări Devreme
Riande Aeropuerto Hotel & Casino
- În Tocumen, la Circa Trei Minute cu Mașina de Terminale
- O Escală Suficient de Lungă Cât Să Poți Ieși din Aeroport
Cum Ajung de pe Aeroportul Panama City Tocumen International în Orașul Ciudad de Panamá?
Autobuz și Tren pe Aeroportul Panama City Tocumen International
Vezi Rutele Exacte, Punctele de Plecare, Intervalele Orare și Sfaturile despre Bilete pentru Drumul spre Centru după Aterizare
Legătură cu Autobuzul
Rețeaua Urbană MetroBus din Aeroport
Legătură cu Trenul
Ramura Liniei 2 a Metroului din Panama (El Ramal)
Taxi, Aplicații de Transport și Închirieri Auto
Compară Principalele Opțiuni din Ușă în Ușă după Aterizare — Stațiile Oficiale de Taxi, Disponibilitatea Aplicațiilor de Transport și Ghișeele de Închirieri Chiar pe Aeroport
Taxi Obișnuit
- Operatori Oficiali
- Cooperativa de Transporte Taxi Expreso Tocumen
- Punct de Preluare
- Stații Oficiale la Ieșirea din Sosiri, în Ambele Terminale
Aplicații de Transport
Uber
DiDi
Închirieri Auto
Alamo Rent a Car
- Nivelul 100, Zona de Închirieri Auto, Terminal 1
Automarket Rent a Car
- Nivelul 100, Zona de Închirieri Auto, Terminal 1
Avis
- Nivelul 100, Zona de Închirieri Auto, Terminal 1
Budget
- Nivelul 100, Zona de Închirieri Auto, Terminal 1
Dollar / Thrifty Car Rental
- Nivelul 100, Zona de Închirieri Auto, Terminal 1
Economy Rent a Car
- Nivelul 100, Zona de Închirieri Auto, Terminal 1
Ace / Express Rent a Car
- Nivelul 100, Zona de Închirieri Auto, Terminal 1
Hertz
- Nivelul 100, Zona de Închirieri Auto, Terminal 1
National
- Nivelul 100, Zona de Închirieri Auto, Terminal 1
Sixt
- Nivelul 100, Zona de Închirieri Auto, Terminal 1
Întrebări Frecvente despre Aeroportul Panama City Tocumen International
Sfaturi de Călătorie și Informații Utile pentru Panama
Panama Este un Pod Terestru Îngust Între Două Oceane, Construit în Jurul Canalului Panama și al Orizontului Urban în Creștere Rapidă din Ciudad de Panamá. Vizitatorii Combină Istoria Canalului cu Plaje Insulare, Orășele din Pădurea de Nori și Comarce Indigene, Deși Transportul și Engleza Se Răresc Rapid în Afara Capitalei
Limbi Oficiale: Spaniolă
Engleza Este Obișnuită în Hoteluri, Aeroporturi, Restaurante de Lux și Afaceri Turistice din Ciudad de Panamá și în Zonele Cunoscute de Plajă sau Insule. În Afara Acestor Zone, Spaniola Este Limba Practică, iar Frazele de Bază Ajută Mult cu Șoferii de Taxi, Vânzătorii din Piață și Cazările Rurale
Rețea Mobilă: Acoperirea Este Puternică în Ciudad de Panamá, De-a Lungul Autostrăzii Panamericane și în Principalele Zone Turistice, 4G Acoperind Cea Mai Mare Parte a Utilizării Zilnice de Date. Rețelele Mai Vechi 2G și 3G Încă Funcționează în Paralel la Nivel Național, în Timp ce 5G Rămâne, în 2026, o Implementare Timpurie și Limitată. Acoperirea Slăbește Rapid pe Insulele Îndepărtate, în Pădurea Deasă și în Zonele Muntoase Interioare
Roaming/SIM/eSIM: Roamingul Este Opțiunea Cea Mai Simplă pentru o Călătorie Scurtă, dar de Obicei Cea Mai Scumpă pe Megabyte, Așa că Verifică Mai Întâi Tariful Panama din Planul Tău de Acasă. O Cartelă SIM Locală Poate Ieși Mai Ieftină pe o Ședere Lungă și Oferă un Număr Panamez, dar Necesită un Telefon Deblocat și, Adesea, Pașaportul la Ghișeu. Un eSIM Se Activează Înainte de Aterizare, fără Vizită la Magazin, Ceea ce Se Potrivește Șederilor Scurte — Compară Volumul Său de Date cu Ofertele SIM Locale, în Loc Să Presupui că Iese Automat Mai Ieftin
Dolarul American Este Banii de Hârtie care Circulă de Fapt în Panama. Balboa Este Moneda Oficială, Legată Unu la Unu de Dolar, dar Există Doar sub Formă de Monede Amestecate cu Mărunțiș American. Cardurile Sunt Acceptate pe Scară Largă în Ciudad de Panamá, Mall-uri și Afaceri Turistice, în Timp ce Magazinele Mici și Zonele Rurale sau Insulare Încă Funcționează pe Numerar, Așa că Ține la Tine Bancnote Mici în Dolari
Bacșișul Este Apreciat, dar Nu Automat. Unele Note de Plată la Restaurant Includ Deja o Taxă de Serviciu de Zece Procente Numită Servicio — Verifică Înainte de a Adăuga Mai Mult. Dacă Nu Este Inclusă, în Jur de Zece Procente Este un Bacșiș Corect la un Restaurant cu Chelner, iar Rotunjirea în Sus Acoperă Taxiuri, Ghizi și Servicii Ocazionale, Când Serviciul a Fost Bun
Tipul Prizei: Tip A și Tip B
Tensiune: 110 V, 60 Hz
Adaptor: Vizitatorii din SUA, Canada și Cea Mai Mare Parte a Americii Latine de Obicei Nu Au Nevoie de Adaptor pentru Prizele de Tip A sau B. Călătorii din Europa, Regatul Unit, Australia și Cea Mai Mare Parte a Asiei Au Nevoie de un Adaptor de Priză, iar un Aparat pentru 220-240 V, Cum Ar Fi Unele Uscătoare de Păr, Poate Avea Nevoie și de un Convertor de Tensiune
Panama Este în General Ușor de Gestionat în Zonele de Afaceri și Turistice Cunoscute, Deși Apar Furturi Mărunte și Ocazional Jaf Armat, Inclusiv la Bancomatele de Stradă. Zona Darién spre Columbia, Aproximativ la Sud și Est de Yaviza, Poartă un Risc Serios de Infracțiuni Violente și Răpiri și Se Află sub Avertisment de a Nu Călători din Partea Mai Multor Servicii Externe
- Sună la 911 pentru Orice Urgență, sau Direct la 103 pentru Pompieri și 104 pentru Poliție
- Folosește Taxiuri Înregistrate, Aplicații de Transport sau Transport Organizat de Hotel, Mai Ales după Lăsarea Întunericului
- Scoate Bani din Bănci sau Mall-uri, Nu de la Bancomatele de Stradă, Unde Apar Jafuri
- Nu Intra în Zona Darién spre Granița cu Columbia fără un Grup Organizat și fără a Anunța Autoritățile Locale
- Raportează Orice Infracțiune la Poliție Înainte de a Pleca din Panama, pentru că o Plângere Depusă din Străinătate de Obicei Nu Este Investigată
- Evită Cartierele cu Risc Mai Mare, Precum El Chorrillo, San Miguelito și Río Abajo, Mai Ales Noaptea
- Verifică Vremea, Siguranța Bărcii și Transportul de Întoarcere Înainte de Excursii pe Insule, în Junglă sau Drumeții
Recomandat
- Ai un Pașaport Valabil Cel Puțin Șase Luni după Sosire, cu o Pagină Liberă
- Ține Pregătit un Bilet Dus-Întors și în Jur de 1.000 de Dolari Fonduri sau un Card pentru Autoritățile de Frontieră
- Ține la Tine Bancnote Mici în Dolari pentru Taxiuri, Gustări și Locuri fără Plată cu Cardul
- Folosește Protecție Solară, Repelent de Insecte și Multă Apă în Zonele Calde și Umede
- Confirmă Tariful sau Prețul din Aplicație Înainte de o Cursă de Taxi fără Taximetru
- Rezervă Excursii cu Barca și în Junglă la Operatori Stabiliți care Oferă Echipament de Siguranță
Evită
- Nu Presupune că un Card Funcționează peste Tot, Mai Ales în Afara Orașelor sau pe Insule
- Nu Merge Singur Noaptea Târziu, Nici Măcar în Cartiere Centrale cu Aspect Modern
- Nu Intra în Zona de Frontieră Darién fără un Sfat Oficial Actualizat și fără un Grup
- Nu Lăsa Genți Nesupravegheate în Autobuze, Transport Comun sau pe Plajă
- Nu Fotografia Poliția, Punctele de Securitate sau Oamenii fără Să Ceri Voie
Sfaturi Culturale Locale
- Un Salut Politicos Înainte de Orice Cerere sau Tranzacție Este Așteptat și Se Observă Când Lipsește
- Îmbrăcămintea Lejeră Este Normală în Zonele Calde, dar Costumul de Baie Rămâne pentru Plajă, Nu pentru Magazine sau Străzile Orașului
- Întâlnirile de Afaceri Așteaptă Punctualitate, în Timp ce Planurile Sociale Merg Într-un Ritm Mai Relaxat
- Cere Voie Înainte de a Fotografia Oameni, Case sau Ceremonii, Mai Ales în Comarcele Indigene
- Spaniola de Bază Este Apreciată peste Tot și Adesea Necesară în Afara Zonelor Turistice
- Salută Înainte de a Începe o Conversație sau o Tranzacție
- Folosește Senor sau Senora ca Formă Politicoasă de Adresare, Când Se Potrivește
- Îmbracă-te Îngrijit pentru Restaurantele Mai Bune, Birouri și Unele Localuri de Noapte
- Rămâi Răbdător și Politicos în Interacțiunile de Serviciu, Nu Conflictual
- Cere Voie Înainte de a Fotografia Oameni, Mai Ales în Comunități Rurale sau Indigene
Fii Online și fără WiFi-ul de pe Aeroportul Panama City Tocumen International. Activează Proba eSIM Gratuită Imediat după Aterizare
Ia o Probă eSIM Gratuită pentru Panama când Aterizezi pe Aeroportul Panama City Tocumen International, Apoi Continuă cu 1GB sau Date Nelimitate pentru Hărți, Aplicații de Taxi și Esențialul Călătoriei